Azospermi nedir? Babalık şansını Mikro TESE ile artırmak mümkün mü?

Azospermi veya farklı nedenlerle çocuk sahibi olma hayalleri ertelenebiliyor. Özellikle her dokuz çiftten birinde görülen kısırlığın yüzde 50'si erkeklerde görülen sorunlardan kaynaklanıyor. Ancak çeşitli tedavilerlerle bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek mümkün.

Azospermi veya farklı nedenlerle çocuk sahibi olma hayalleri ertelenebiliyor. Özellikle her dokuz çiftten birinde görülen kısırlığın yüzde 50’si erkeklerde görülen sorunlardan kaynaklanıyor. Ancak çeşitli tedavilerlerle bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek mümkün.

Sperm kalitesizliği veya sperm yoksunluğundan dolayı baba olma ihtimalleri çok düşük erkeklerin bu şansları Mikro TESE yöntemi sayesinde artabilir. Bu yöntem, bu sorunu yaşayan erkeklerin testislerinin açılıp oradan alınan dokularla sperm aranmasını sağlamaktadır. Daha yüksek oranda ve daha iyi kalitede sperm elde edilmesine de olanaklar tanımaktadır. Op. Dr. Emrah Yakut, Mikro TESE yöntemine dair önemli bilgilerde bulundu.

Evli çiftlerin yüzde 25’i ilk sene bebek sahibi olamıyor

Cinsel yönden aktif ve korunmadan birlikte olan çiftlerin bir sene içerisinde doğal yollardan gebelik elde edememesi durumuna kısırlık denilir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre evli çiftlerin ilk senede yüzde 25’i gebelik elde edemezken, yüzde 15’i tedavi arayışına girmektedir. Yüzde 5’i ise uygulanan tedavilere rağmen çocuk sahibi olamamaktadır.

Sperm kalitesizliği ya da yokluğu en önemli neden

Her dokuz çiftten birinde görülen bir durum olan kısırlıkta yüzde 50’si erkek kaynaklı sorunlardandır. Erkek kısırlığına sebep olan sperm kalitesizliği ya da sperm yokluğunun ana sebebi varikosel, hormonal gerekçeler, genetik neden, genel ve sistemik hastalıklar, inmemiş testis, sperm kanalında tıkanıklıklar, enfeksiyon hastalıkları, kemoterapi ve radyoterapi, ilaç kullanımı ve üreme yollarında ortaya çıkan hastalıklardır.

Azospermi sorununa Mikro TESE ile çözüm

Kısırlık sebeplerinin düzeltilemediği ve doğal gebelik sağlanamadığı zamanlarda çiftlerde aşılama ve tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri uygulanır. Kısırlık sorunu yaşayan ve menisinde sperm bulunmayan ya da ileri derecede sperm üretim bozukluğuna bağlı azospermi durumu olan erkeklerde ise en önemli çözüm uygulaması Mikro TESE olmaktadır.

Azospermi nedir? Babalık şansını artıran tedaviler neler?
Azospermi nedir? Babalık şansını artıran tedaviler neler?

Testisten alınan dokularla sperm aranır

Mikro TESE işlemi genel anestezi altında hasta tamamen uyutularak yapılır. İşlem testis torbasının orta hattına 3-4 cm’lik kesi açılarak ve testis içerisine tübül denilen ince kanalların yüksek güçte çalışan mikroskop altında incelenmesi yoluyla gerçekleşiyor. Normal ya da genişlemiş tübüller toplanarak doku örnekleri alınır ve bu dokular da laboratuvar ortamında parçalanarak içlerinde sperm hücresi olup olmadığı incelenir. Yapılan inceler canlı sperm hücresinin bulunması durumunda, eğer ki anneden alınan yumurtalar hazırsa aynı gün tüp bebek işlemi için kullanılır ya da aileleri dönemlerde yapılacak tül bebek tedavisinde kullanılmak adına saklanır.

Dokular zarar görmüyor

Mikro TESE yönteminde klasik TESE işlemine kıyasla çok daha az doku örneği alındığından testis dokusu zarar görmez. Bu ihtimal çok düşüktür. Sperm yapımının olduğu tübüllerin mikroskop büyütmesi ile incelenmesi sperm bulma olasılığını arttırır. Daha yüksek oranda ve daha iyi kalitede sperm elde edilmesini sağlamaktadır.

Mikro TESE ile testislerden sperm elde etme oranı yüzde 40 – 60 arasında olurken, ilkinde başarısız olan ve ikinci defa yapılan Mikro TESE uygulamalarında sperm bulma oranı 20-30’lara düşebilmektedir. Mikro TESE sonrasında testislerde sperm bulunmazsa eğer alınan dokulara mutlaka patolojik bir inceleme yapılmalıdır. Bu inceleme hastanın sonrasında izleyeceği süreç açısından yol gösterici olacaktır.

Sperm bulunmayan kişiler için ROSI yöntemi

Son dönemlerde TESE ile sperm elde edilmeyen olgulara ROSİ yöntemi alternatif bir tedavi yaklaşımı sunuyor. ROSI tekniğinde normalde döllenme sağlamak amacıyla gerekli kapasiteye sahip olmayan öncül sperm hücreleri kullanılır. Henüz çok yeni sayılan bu teknik, hiçbir şekilde çocuk sahibi olmayan çiftler açısından alternatif bir tedavi biçimi olarak da görülebilir.

 

Kaynaklar:

Op. Dr. Emrah Yakut

Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği

Daha fazla Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

YouTube video player

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version