Bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları aslında basit, sadece günlük koşturmaca içinde biraz dikkat etmek gerekiyor.

Sonbaharı sağlıklı bir şekilde geçirmek ve bağışıklığı güçlendirmek için bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarını anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya, hepimizin kolayca uygulayacağı 9 tavsiyede bulunuyor.

Bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları 

Su içmeyi aksatmayın

Yazın etkisi bitince suya olan özlemi azalsa da su içmek için susamayı beklemeyin. Sonbaharda sıklıkla su içmeye özen gösterin. Yeterli miktarda su içerek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar, solunum yollarının kurumasını engeller ve bağışıklığınızı güçlendirirsiniz. 

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemi büyük 

Mevsim meyve sebzelerinden, yağsız etlerden ve balıktan yana zengin sofralar kurmak mühim. Mevsimin yıldızlarından balkabağını yalnızca tatlı olarak tüketmeyin. A ve C vitaminlerinden zengin balkabağını ana yemeklerde nasıl kullanacağınızı araştırın ve yeni lezzetler deneyin. Fitosterollerden yana zengin bal kabağı çekirdekleri kolesterolünüzü düşürdüğü gibi erkeklerde prostat semptomlarına karşı da rol alır.  

Düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Her gün tempolu ve düzenli yürüyüş yapın. Bir yetişkinin haftada 150 dakika nabzı hızlandırıcı egzersiz yapmasının yanında, haftada iki gün kas güçlendirici egzersizler yapması oldukça önemli. Koşu, yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi sporlara zaman ayırmaya bakın. Bu sayede vücut direnciniz artarken metabolizmanız da hızlanır. Ayrıca gelecekte olası bir düşmeye karşı kemikleriniz güçlenir ve şimdiden hazırlıklı olur.

Enfeksiyondan korunma yolları
Enfeksiyondan korunma yolları

Sigaradan ivedilikle uzaklaşın 

Sigarayı bırakmayla birlikte vücudunuza sağlayacağınız fayda, geri kalan tüm önerilerden daha değerli. 

Sağlık kontrollerini muhakkak yaptırın

Bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarının başında sağlık kontrolleri geliyor. Kış aylarındaki yoğunluğa kalmadan sonbahardayken sağlık kontrollerinizi yaptırın. İç hastalıkları muayenenizi aksatmayın, D vitamini ve tiroit hormonları düzeyinizi ölçtürün. Öte yandan yıllık göz ve diş kontrollerini ihmal etmeyin. Kadınların meme ve jinekolojik incelemelerini de aksatmaması önemli.

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları
Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları

Ellerinizi sıkça bol suyla yıkayın 

Elleri en az 20 saniye su ve sabunla el yıkamak sonbahardaki grip riskini minimuma indirir. 

Eve kapanmayın

Kış henüz soğuk yüzünü göstermemişken parklar gibi yürüyüş yapabileceğiniz parkurlarda vakit geçirmeniz Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarına göre konsantrasyonunuzu iyileştiriyor. Ayrıca kişiyi daha mutlu kılıyor. 

Klimanızı muhakkak temizletin

Yaz sonrası klimaların toz yuvası haline gelmesi kaçınılmaz. Kış boyunca küfleri tutmaması için filtrelerinin temizlenmesi, iç soğutucu bölüme uygun dezenfektanların uygulanması sonraki dönem için temiz hava soluyacağınızın garantisi olur. Öte yandan her türlü baca temizliğini gözden geçirmekte fayda var. Bilhassa soba, şömine, kuzine ile ısınan veya şofben / kombiyle sıcak su alan evlerde duman ve gaz dedektörü mutlaka yer almalı. Eğer varsa mutlaka pilleri değiştirilmeli.

Grip aşısı olun

Sonbahar veya kışın bir haftasını evde, yatakta, eklem kas ağrıları içinde geçirmemek için en iyi önlem grip aşısı olmaktır.

Sonbahar hastalıkları neler?

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için el hijyeninin önemi nedir?

 
Pandemi döneminde de bir kez anladık ki el yıkama, virüs hastalıklarından korunma yollarında hayati bir öneme sahip. Temiz sandığımız ellerimizde dahi hastalığa neden olan binlerce mikroorganizma bulunuyor. Bu nedenle  gün içinde elleri doğru teknikle yıkayıp enfeksiyon ve virüslere karşı önlem almak şart. Peki nasıl doğru yıkanır? Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak araları ile tırnakların kenar ve uçları sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulur.

Okulda bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları

Okullar, kabalık ortamların başında geliyor ve uzun süre vakit geçiriliyor. Dolayısıyla bulaşıcı hastalıkların birinden diğerine geçişini kolaylaştıran koşullar söz konusu. Peki okullarda bulaşıcı hastalıklardan korunmak için ne yapmalıyız?

 

Kaynaklar:

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya

Türkiye İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

 

YouTube video player

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version