Çocuğun gelişiminde babanın rolü ne? Siz hangi tip babasınız?

Çocukların ruhsal yönden sağlıklı bir gelişim sağlamaları için en az anne kadar baba da önemli bir role sahip olmaktadır. Çünkü babanın rolü, bir nevi çocuğun benlik arayışlarına rehber görevi üstlenecektir. Uzman Klinik Psikolog Neil Serem Yılmaz, özellikle de salgın dönemi ile beraber çoğu babanın evinde çalışmalarıyla birlikte çocuklarıyla fazla zaman geçirme fırsatı bulduklarını belirtti. Bu süreci fırsata çevirerek hem kendilerini ‘’baba’’ kimliğini gerçekten hissedip hem de çocuklarını mutlu etme şansına erişen insanların olduğunu vurgulayan Yılmaz, çocukların baba ilgisiyle gelen mutluluğun önemli olduğunu açıkladı.

Çocukların ruhsal yönden sağlıklı bir gelişim sağlamaları için en az anne kadar baba da önemli bir role sahip olmaktadır. Çünkü babanın rolü, bir nevi çocuğun benlik arayışlarına rehber görevi üstlenecektir. Uzman Klinik Psikolog Neil Serem Yılmaz, özellikle de salgın dönemi ile beraber çoğu babanın evinde çalışmalarıyla birlikte çocuklarıyla fazla zaman geçirme fırsatı bulduklarını belirtti.

Bu süreci fırsata çevirerek hem kendilerini ‘’baba’’ kimliğini gerçekten hissedip hem de çocuklarını mutlu etme şansına erişen insanların olduğunu vurgulayan Yılmaz, çocukların baba ilgisiyle gelen mutluluğun önemli olduğunu açıkladı. 

Bunun dışında anne ve babalar birbirini tamamlayan rollere sahiptir. Bu kapsamda da babanın çocuğuna yaklaşımına göre üç sınıfta değerlendirilecek modelleri bulunmaktadır. 

İlgisiz babanın çocukta yol açabileceği sorunlar

Baba, her fırsatta varlığı ve desteğini çocuğa hissettirmelidir. Bunun aksi hali çocuğun bir ayağının boşta kalmasına sebep olur ve kendini eksik, yetersiz ve değersiz hisseder. Sadece çocukluk çağı değil, bebek bakımında babanın rolü de önemlidir. Bununla birlikte ilgisiz babanın yol açacağı sıkıntılar şu şekildedir:

Aşırı ilgili babanın yol açabileceği sorunlar

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü
Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü

İlgili babanın olumlu etkileri

 

Kaynaklar:

Uzman Klinik Psikolog Neil Serem Yılmaz

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version