COVID-19 geçirdikten sonra alınması gereken önlemler

Tedavisi kişiye göre değiştiği için iyileşme süresinin haftalarca hatta aylarca sürebildiği COVID-19 enfeksiyonu, iyileşme sonrasında da etkileri sürebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Köse, salgına yakalanıp atlatanların karşılaşabilecekleri hastalıkları ve alınması gereken önlemleri anlattı.

covid19 sonrasi alinmasi gereken onlemler - COVID-19 geçirdikten sonra alınması gereken önlemler - Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Güncel Bilgi - COVID-19 geçirdikten sonra bizi nelerin beklediği, en az virüse yakalınınca neler olacağı kadar merak edilen bir konu. Tedavisi kişiye göre değiştiği için iyileşme süresinin haftalarca hatta aylarca sürebildiği COVID-19 enfeksiyonu, iyileşme sonrasında da etkileri sürebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Köse, salgına yakalanıp atlatanların karşılaşabilecekleri hastalıkları ve alınması gereken önlemleri anlattı.

COVID-19 geçirdikten sonra bizi nelerin beklediği, en az virüse yakalınınca neler olacağı kadar merak edilen bir konu. Tedavisi kişiye göre değiştiği için iyileşme süresinin haftalarca hatta aylarca sürebildiği COVID-19 enfeksiyonu, iyileşme sonrasında da etkileri sürebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Köse, salgına yakalanıp atlatanların karşılaşabilecekleri hastalıkları ve alınması gereken önlemleri anlattı.

Bir yıldır yaşadıklarımız bize gösterdi ki COVID-19 enfeksiyonunun akciğer dışında neredeyse tutmadığı organ ve sistem yok. Bu nedenle hastalık sonrasında da devam eden çok çeşitli kalıcı semptomları olan ve sayıları giderek artan hastalarla karşılaşıyoruz. Bu sebeple salgına yakalanıp atlattıktan sonra kimi önlemleri almak gerekiyor. 

COVID-19 geçirdikten sonra bu hastalıklara yakalanma riski var

Enfeksiyondan altı ay sonra bu şikayetler sıkça görülüyor

COVID-19 sonrası süreç, hastalık öncesi risk faktörlerine ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak değişiyor. COVID-19 geçiren hastaların üçte birinden fazlası birden fazla kalıcı semptom yaşıyor. Hastaların kontrollerinin altıncı ayında bile her beş hastanın biri inatçı ve karakteristik semptomlara maruz kalmıştı. Bu inatçı belirtiler, psikolojik ve nörolojik olarak şu şekilde ikiye ayrılabilir:

COVID-19 geçirdikten sonra bizi neler bekliyor?

Koronavirüs sonrası alınacak 5 önlem

İdeal kilonuza ulaşmaya çalışın 

Sağlıklı bir vücut için ideal kiloda olmak şüphesiz çok önemli. Ancak bilhassa koronovirüs enfeksiyonu geçirenler için çok daha kritik. Fazla kilo yüksek tansiyondan diyabete, damarlarda yağ birikiminden inmeye dek birçok hastalığa yol açabiliyor. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonunun vücutta yarattığı tahribat da eklendiğinde risk artıyor. 

Düzenli sporu alışkanlık haline getirin

Hareketsizlik sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri ve COVID-19 sebebiyle yorulan vücudumuzun haftada üç gün tempolu en az 45 dakika yürüyüşle yeniden toparlanması mümkün. Aksi halde COVID-19 geçirdikten sonra hareketsiz yaşam devam ettiği müddetçe vücudun aldığı hasar da artıyor.  

Sağlıklı bir diyet uygulamaya özen gösterin

Hastalık sonrası da güçlü bağışıklık, hem hastalığın tekrarlanma ihtimalini engelliyor hem de enfeksiyonun vücutta yol açtığı yıkımın onarılmasında önemli rol oynuyor. Dolayısıyla özellikle ağır ve yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, aşırı tuzdan ve şarküteri ürünlerinden uzak durulmalı. Öte yandan mevsim sebzelerine öğünlerde mutlaka yer verilip haftada iki gün balık tüketilmeli.

İlaçlarınızı düzenli kullanın

Bilhassa astım, diyabet, tansiyon ve KOAH gibi kronik hastalığınız varsa ilaçlarınızı muhakkak vakitlice ve yeterli dozda alın. 

Rutin kontrolleri aksatmayın

COVID-19 geçirdikten sonra hastaların hekimlerinin önerdiği periyotlarda rutin muayeneye gitmeleri, salgın sürecinde hastaneye gitme korkusu nedeniyle şikayetlerini ertelememeleri çok önemli. 

 

Kaynaklar: 

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Köse

Sağlık Bakanlığı

Daha fazla Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

Bu içeriğimizi faydalı bulduysanız aşağıdaki haber de ilginizi çekebilir:

COVID-19 Delta varyantı ağır seyirli hastalığa neden olabiliyor

 

Exit mobile version