Demir eksikliği ve kansızlığı doğru beslenme ile engelleyebilirsiniz

Demir eksikliği malum kansızlığa yol açan nedenlerden biri. İnsan vücudunda çok önemli bir mineraldir demir ve bunun eksikliği de güçsüzlük, yorgunluk hali ve bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkiler oluşturabilir. Kırmızı et, sakakat, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar ve kuru meyve ile pekmez gibi demir bakımından zengin besinlerin tüketimi bu hususta önemlidir.

demir eksikligi ve kansizlik beslenmeyle engellenebilir - Demir eksikliği ve kansızlığı doğru beslenme ile engelleyebilirsiniz - Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Güncel Bilgi - Demir eksikliği malum kansızlığa yol açan nedenlerden biri. İnsan vücudunda çok önemli bir mineraldir demir ve bunun eksikliği de güçsüzlük, yorgunluk hali ve bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkiler oluşturabilir. Kırmızı et, sakakat, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar ve kuru meyve ile pekmez gibi demir bakımından zengin besinlerin tüketimi bu hususta önemlidir.

Demir eksikliği malum kansızlığa yol açan nedenlerden biri. İnsan vücudunda çok önemli bir mineraldir demir ve bunun eksikliği de güçsüzlük, yorgunluk hali ve bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkiler oluşturabilir. Kırmızı et, sakakat, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar ve kuru meyve ile pekmez gibi demir bakımından zengin besinlerin tüketimi bu hususta önemlidir.

Bu besinlerin C vitamini eşliğinde tüketilmesi, demirin emilmesi ve vücutta kullanılmasını da artırmaktadır. Mesela akşam yemeğinde kırmızı etkin yanında salata tüketmek kırmızı etteki demirden daha da iyi yararlanmamızı sağlamış olacak.

Halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi, kanda bulunan hemoglabinin 15 yaş üstü erkekte 13 gd/dL’nin altı, 15 yaş üstü ve gebe olmayan kadında da 12g/dL’nin altı ve gebelerde 11 g/dL’nin altında olması olarak tanımlanmaktadır.

Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi ise birbirinden farklı tanımlardır. Vücutta bulunan toplam demirin azalması, demir eksikliği anlamına gelir. Demir eksikliğinin başladığı an itibariyle erken evrelerde anemi oluşmaz. Bununla birlikte demir eksikliği anemisi demir seksliğinin eritroist yapımını azaltması sonucu gelişir. Bu da vücutta kas hücreleri içerisinde bir protein olan miyoglabin oluşturmak için demire ihtiyaç duyulur. Demir aynı zamanda da vücutta önemli bazı kimyasal reaksiyonları yürüten enzimler açkısından da gerekli mineral olarak da karşılaştığımız bir etmendir.

Menopoz öncesi kadınlarda da yaygındır

Demir, vücudun kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşımakta görevli olan hemoglobin için gereklidir. Çünkü demir seviyeleri düşerse eğer demir eksikliği anemisi oluşabilir. Demir yetersizliği anemisi, oksijenin dokulara taşınmasındaki yetersizlik sebebiyle de yorgunluk, güçsüz hissetme, bağışıklık istemi bozukluklarını oluşturabilir.

Türkiye’de doğurganlık çağındaki kadınlarda da demir eksikliği en önemli sağlık sorunları arasında yer edinir. Bu dönemde de demir miktarı 9.9 mg, alınması önerilen miktar ise 14-18 mg şeklindedir. Ki demir eksikliği bebekler, ergenler ile hamile kadınlarda hızlı vücut büyümesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Öyle ki öncelikle menopoz öncesi kadınlarda da menstrual periyodda kronik kan kaybı sebebiyle de demir kaybı yaşanabilir. Daha yaygın olarak görülen hastalık da denilebilir.

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Demir eksikliği ve kansızlık belirtileri

Kahvaltıda pekmezi ihmal etmeyin

Kırmızı et demir bakımından oldukça zengindir. Bunun dışında yumurta,

koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, pekmez ve kuru meyve tüketimi de demir eksikliğinin önlenmesine destek olmaktadır. Ki bununla beraber de demir içeriği zengin besinler de C vitamini ile eş değer bir biçimde tüketilmelidir. Bu da demirin emilmesi ve vücutta kullanılmasını artırır. Mesela akşam yemeğinde kırmızı etin yanına salata eklemelisiniz. Yeşil salata bu düzende kırmızı etteki demirden daha fazla yararlanmanızı sağlar.

Bu tarz bir besin tercihi sayesinde de çok daha etkili bir demir edinimi sağlayabilirsiniz. Ki portakal, greyfurt, limon, kırmızı biber, maydonoz, brokoli ve yeşil biber C vitamini bakımından da bir hayli yüksek olan besinler arasındadır.

Son olarak pekmez tüketimine bir kere daha değinmek ve vurgulamak isteriz. Çünkü kahvaltılarda tüketilen pekmez sayesinde vücudun dinçliği sağlanabilir. Ki özellikle de kış aylarında gerçekten de pekmez tüketiminin önemi çok fazladır. Düzenli olarak pekmez tüketen bireylerin demir eksikliğini önleme ihtimalleri çok daha yüksek bir moddadır.

Bir de mevsimsel geçişlerin yanı sıra beslenme biçiminde de aynı düzenli bir ilerleyiş edinmelisiniz. Ki bu da sizin açınızdan daha sağlıklı ve rahat bir sağlıklı hayata kavuşabilirsiniz. Şunu da kesinlikle unutmamak gerekir ki, bahsetmiş olduğumuz bütün bu detaylara yoğunlaşarak sizler demir eksikliğinden rahatlıkla uzaklaşma şansını da yakalamış olursunuz.

 

Kaynaklar:

Beyhekim Gıda, Beslenme ve Sağlık Derneği

Beslenme ve Diyet Dergisi

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

 

Exit mobile version