Enginarın faydaları nelerdir? İşte önemli 7 faydası!

İlkbahar aylarının sağlık deposu olarak bilinen sebzelerinden enginarın faydaları saymakla bitmez! Genellikle yeşil yeşil yapraklar arasında yer alan enginar kalbi olarak adlandırılan, çanak şeklindeki etli kısmı tüketim tercihi olsa da yaprakları da önemli bir şifa kaynağıdır.

İlkbahar aylarının sağlık deposu olarak bilinen sebzelerinden enginarın faydaları saymakla bitmez! Genellikle yeşil yeşil yapraklar arasında yer alan enginar kalbi olarak adlandırılan, çanak şeklindeki etli kısmı tüketim tercihi olsa da yaprakları da önemli bir şifa kaynağıdır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu, kangar, kenger ya da sinar olarak da  bilinen, karaciğer dostu enginarın, kalpten tutup da kansere kadar birçok hastalığa karşı korunmada destek sağladığını belirtiyor. Aynı zamanda da sağlıklı bir diyet yardımcısı olarak da karşımıza çıkan enginar yapraklarının tüketiminin de önemli olduğunu vurgulayan Çobanoğlu, A, B, C, D ve E vitaminleri ile bağışıklığın güçlendiğini belirtiliyor.

7 maddelik enginarın faydaları 

Her ne kadar enginar ilkbahar ve yaz dönemi sebzesi olarak bilinse de uygun saklama koşulları sayesinde ilk günkü tazeliği ve her mevsimde tüketimine ulaşılabilir. Fakat potasyum içeriği ve vücuttan su atıcı etkisi sebebiyle de böbrek hastalığı bulunanların enginarı kontrollü bir biçimde tüketmesi gerekmektedir. Enginarın sağlımıza faydalarını kış mevsiminde de değerlendirmek için çeşitli saklama koşullarına ve uyarılara bir göz atalım.

Karaciğeri temizler

Enginardaki antioksidan içeriği ve safra salgısına olan katkısı sayesinde karaciğerin temizlenmesinde ve toksinlerden arınmada etkili bir alan açılabilir. Bu etkisi de karaciğer yağlanması tedavisinde önemli bir yere sahip.

İyi kolesterolü yükseltiyor

Gerçekleşen çoğu çalışma, enginarın iyi huylu kolesterolü yükseltmeye ve luteolin isimli antioksidan sayesinde de kötü huylu kolesterolün oluşumunu engelleme konusunda önemli faydalar oluşturduğunu göstermektedir.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Enginarın içeriğindeki yüksek miktarda fosfor, demir, sodyum, kalsiyum ve potasyumun dışında A, B12, B6 ve C vitaminleri bağışıklığın güçlenmesi konusunda önemli etkiler oluşturmaktadır.

Kan basıncını dengeler

Enginarda bulunan potasyum ve damar genişlemesini destekleyen enzimi aktive etme özelliği sayesinde kan basıncının düşürülmesi ve dengelenmesinde önemli sonuçlara ulaşılabilir. Bu açıdan da faydalı bir sebze olarak kabul görülebilir.

Sindirimi düzenliyor

Diyet lifleri ve prebiyotik inülin açısından olabildiğince zengin bir besin enginar ve bağırsak fonksiyonlarını da çok iyi düzenler. Yararlı bakterilerin beslenmesini sağlayarak bağırsak florasını düzenleme konusunda da yardımcı olabilmektedir. Bu da aslında kilo verme konusunda sindirim daha iyi bir etkileşim edinmeniz de mümkün hale gelebilir. Dolayısıyla sindirim sorunları yaşarken kolaylık olması açısından enginarın suyunun faydaları arasında düşünebilirsiniz bunu.

Kilo vermeye yardımcı oluyor

Enginarın 100 gramının yaklaşık olarak 50 kalori ve karbonhidrat içeriğinin de düşük olmasından dolayı kilo verme ve verilen kiloyu koruma, sağlıklı beslenme düzeninde çok önemli bir rolü var. Diyet programlarınızda enginarı önemli bir parça olarak dahil etmelisiniz. Çünkü düzenli tüketimi sayesinde sindirimin kolaylaşması ve çok daha rahat biçimde kilo verilmesi sağlanabilir. Bu da zaten sizin sıkıntısız bir biçimde kilo vermenizi destekler.

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Enginarın faydaları nelerdir? Enginar sirkesi ne işe yarar?
Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Enginarın faydaları nelerdir? Enginar sirkesi ne işe yarar?

Enginarı saklamak için altın öneriler

Enginarın faydaları kadar nasıl saklandığı da önemli. Enginarı her mevsim tüketmek isterseniz eğer en uzun süre tutabileceğiniz yer buzluk yani derin dondurucular olacaktır. Bu noktada da temizleyip ayıklayacağınız enginarları limonlu suda beklemeniz gerekir. Böylece kararmasını engellersiniz. Sonrasında ise kaynamış tuzlu suyun içerisine 2 dakika kadar bir süre atın.  2 dakika sonrasında da çıkararak buzun içerisine koymalısınız.

Bu tarz işlemler sayesinde de enginarın buzluk içerisindeki ömrü iki katı uzamış olacak. Buzda en fazla 1 dakika duran enginarları kurulayıp hava almayacak poşet ya da kaplara yerleştirerek derin dondurucuya yerleştirmelisiniz. Böylece kış aylarında da sağlık deposu olan bu muazzam sebzenin tüketimini gerçekleştirme imkanına erişme şansı bulacaksınız.

Aşağıdaki bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiştir.

Enginar suyunun faydaları neler?

Enginarın sebze olarak tüketilmesindeki faydalarının yanı sıra suyu vücuttaki ürik asitlerin dışarı atılmasını sağlıyor. Bu özelliğiyle de doğal bir idrar söktürücü denebilir. Ayrıca bol vitamin içeriği ile cildin nem dengesini sağlıyor. Enginar suyu faydalarını elde etmek için enginarları yıkayıp uçlarını temizledikten sonra temiz içme suyuna atıp kaynatın. Yaklaşık 20 dk kaynattıktan sonra soğumaya bırakabilirsiniz. Son dönemde enginar yaprağı çayı tüketiminin de revaçta olduğunu belirtelim. Ancak bu tür tüketimlerde doğru miktarı doktorunuza danışmanızda fayda var.

Enginar sirkesi faydaları neler?

Enginar sirkesi fayadaları itibariyle sebzenin tüm besin değerlerine sahip olmakla birlikte fermente bir gıda olan sirkenin da faydalarını içerir. Öne çıkan faydaları diyabete iyi gelmesi, yüksek kolesterolü ve yüksek tansiyonu dengelemesi olarak sıralanabilir.

 

Kaynaklar:

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu

Beyhekim Gıda, Beslenme ve Sağlık Derneği

Beslenme ve Diyet Dergisi

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

YouTube video player

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version