Erkeklerde cinsel isteksizlik ve ardındaki psikolojik nedenler

Cinsel hayatı olumsuz etkileyen cinsel isteksizlik nedir ve nasıl ortaya çıkar? Psikiyatrist ve Cinsel Eğitim ve Tedavi Araştırma Derneği Eğitici terapisti Uzm. Dr. Aytül Gürbüz Tükel, erkeklerde görülen cinsel isteksizliğin altında yatan psikolojik nedenleri detaylarıyla anlattı.

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedir ve nasıl ortaya çıkar? Psikiyatrist ve Cinsel Eğitim ve Tedavi Araştırma Derneği Eğitici Terapisti Uzm. Dr. Aytül Gürbüz Tükel, erkeklerde görülen cinsel isteksizliğin altında yatan psikolojik nedenleri detaylarıyla anlattı.

Pandemi, ekonomik kriz ve işsizlik gibi sorunlar psikolojik rahatsızlıklara yol açarak erkeklerde cinsel isteksizliğe yol açabiliyor. Bunun yanında uygunsuz ortam ve duygusal olarak sağlıklı olmayan ilk ilişkilenmeler de erkeklerin ileriki cinsel hayatlarını etkiliyor. 

Erkeklerde cinsel isteksizlik farklı durumlarda ortaya çıkabilir

Cinsel isteksizlik süregelen ve tekrarlayan şekilde cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin azalması veya tamamen ortadan kalkmasıdır. Bu cinsel hayatın her alanında yaşanabileceği gibi sadece belirli durumlarda da yaşanabilir. Örneğin eşine karşı cinsel isteksizlik hisseden erkek mastürbasyon yaparken bu durumu hissetmeyebilir. Yine de bu durum erkeklerde cinsel isteksizlik kapsamına giriyor.

Erkeklerde en sık görülen rahatsızlık erken boşalma

Erkekler arasında en sık görülen cinsel işlev bozukluğu erken boşalma. Yaklaşık her üç erkekten birinden erken boşalma sorunu görülüyor. Bununla birlikte erkeklerin Cinsel İşlev Bozukluğu polikliniğine başvururken şikayetçi olduğu hastalık farklı. Cinsel İşlev Bozukluğu polikliniğine ya da benzeri kliniklere başvuran erkek hastalar çoğunlukla sertleşmeden şikayetçi.

Erkekler arasında sertleşme rahatsızlığı yüzde on civarında olmasına rağmen bu şikayetle gelen hastaların oranı yüzde 70. Bu da gösteriyor ki erkekler arasında en sık görülen hastalık erken boşalma olsa da sertleşme problemi erkeklerin bir kliniğe tedavi ettirmek için en sık başvurduğu hastalık.

Depresyon cinsel hayatı olumsuz etkiliyor

Depresyon günümüzün en yaygın psikolojik rahatsızlıkları arasında. Üstelik gün geçtikçe bu durumu tetikleyecek durumlar da artış gösteriyor. Depresyonun sonuçları arasında kişinin genel olarak yaşama, günlük aktivitelere ve diğer insanlara karşı ilgi kaybı yaşaması bulunuyor. 

Böyle bir durumda olan kişinin cinsel isteksizliği olması da kaçınılmaz. Kişi her alanda ilgi kaybı yaşayabilir. Depresyona giren erkek hastaların partnerleri bu durumu kişisel algılayıp kendilerinde bir sorun arayabilir. Halbuki depresyonda olan bir erkek genel anlamda kendine ve hayatına karşı bir ilgisizlik yaşamaya başlar. Bu durumun sonucunda yavaş yavaş rutin olarak yaptığı her şeye ilgisini kaybeder. Cinsel hayat da bunlardan biri. İlk önce cinsel hayattan kaçmaya çalışan hastalarda daha sonra sertleşme sorunları görülmeye başlıyor.

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri
Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri

İşsizlik erkeklerde cinsel isteksizlik nedeni olabilir 

Cinsel uyuşmazlık, sertleşme ve benzeri sorunların yanında kaygı ve stresten kaynaklanan cinsel isteksizlik de hastaların kliniklere başvurma sebeplerinin başında. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik kriz birçok kişiyi depresyon ve kaygı bozuklukları gibi rahatsızlıklara sürükledi.

Ülkede ekonomik kriz sebebiyle geleceğe dair büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Bunun sonucu olarak halihazırda işi olanlar bile işlerini kaybetme kaygısı yaşıyorlar. Her şeyden önce herkeste bir geçim derdi var. Özellikle borcu olan kişiler ekonomik durumlarını daha fazla dert edip kaygı bozukluklarını ileri seviyede yaşayabiliyor. Öyle ki artık cinsel yaşamı düşünemez oluyor.

Çiftler arasındaki dinamik statü kaybı da bu durumu etkiliyor. Toplumumuzda kadının eve kazanç getirmemesi kabul gören bir durum. Erkekler işsiz kaldığında ise erkek eşine karşı statü kaybı yaşadığını hissederek iktidar sorunları yaşayabiliyor. Öyle ki bu durum sertleşme ve iktidar kaybına yol açarak cinsel hayatlarını etkileyebiliyor.

Hastaların depresyon ya da kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıkları derhal bir uzmanla görüşüp tedavi olması şiddetle önerilir.

Erkeklerin büyük çoğunluğu ilk deneyimini genelevde yaşıyor 

Tedavi ettiğimiz hastalarımızdan biliyoruz ki yaşadığımız toplumda erkeklerin ilk cinsel deneyimi genellikle genelevlerde yaşanıyor. Öncelikle genelevler bu tarz deneyimler için yeterli çevresel koşulları sağlamıyor. Özellikle mekanın hijyenik olmaması başat nedenlerden biri.

Bunun yanında erkeğin duygusal olarak bir şey hissetmediği bir kadınla ilk deneyimini yaşaması da psikolojisini etkiliyor. Bu sırada yaşanan sertleşme ve benzeri sorunlara karşısındaki kadının vereceği olumsuz tepkiler ileride bu sorunun devam etmesine yol açabilir. Örneğin sertleşme sorunu olmayan ama bir defalığına bu durumu yaşayıp olumsuz tepki alan kişi, sertleşme sorununu uzun bir süre daha yaşamaya devam edebilir. Erkeklerin farklı nedenlere bağlı olarak bir defalığına sertleşme sorunu yaşaması oranı yüzde 70. Genelde bu durumun devam etmesine sebep olan durum performansa dair kaygıların olması. Bu da erkeklerde cinsel isteksizlik nedeni.

 

Kaynaklar:

Psikiyatrist Dr. Aytül Gürbüz Tükel

Cinsel Eğitim ve Tedavi Araştırma Derneği 

Erkeklerde cinsel isteksizlikle ilgili içerimizin yanı sıra daha fazla Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

YouTube video player

Exit mobile version