Erkeklerde genetik saç dökülmesi tedavisi nedir?

Erkeklerde genetik saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Uzmanı genetik saç dökülmesi tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi hakkında bilgi veren Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, erkeklerde saç dökülmesinin istatistiklere göre % 95 oranında gen kaynaklı olduğunu belirtti. Fakat buna sebep olan tek bir genden ziyade, 63 farklı genden de söz etmek gerektiğinin de altını çizen Dr. Mesut Tomo, erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun cevabının bu yüzden biraz karışık, çözümünün ise biraz meşakkatli olduğunu söylüyor.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi ne zaman başlar?

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, “Erkeklerde genetik saç dökülmesi ne zaman başlar? sorusuna ise istatistikler yine yanıt aramış ve öyle görünüyor ki ergenlik dönemi sonrası başlama yaşının da habercisi. 20’li, 30’lu yaşlar erkeklerde, kadınlarda ise menopozdan sonra belirgin hale gelmeye başlıyor” dedi.

Erkeklerde saç dökülmesi genetik mi?

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo şunları söyledi: “Erkeklerde saç dökülmesi genetik mi:  kalıtsal kellik saç kayıplarının en bilinen en yaygın sebebi. Gerçek anlamda bir hastalıktan ziyade hormon seviyelerindeki değişikliğin, yaşlanma sürecinin ve stresin etki ettiği doğal bir durum. Araştırmacılar, tedavi uygulamasının artması ve gelişen teknoloji sayesinde bu tür saç dökülmesinin nedenleri hakkında gün geçtikçe daha fazla bilgi edinme imkanı bulmaya başladılar. Hormonlara dayalı bulgular; erkeklik hormonu testosteronun bir sebeple normal saç büyüme döngüsünü değiştirdiğini ve daha kısa, daha ince saçların çıkmasına neden olduğunu saptamış bulunuyorlar. Sonuçta da, kafa derisinin belirli bölgelerindeki saçlar büyümeyi tamamen durdurup, erkek tipi saç dökülmesi diye tanımlanan duruma neden oluyor.”

Aileden yansımalar

Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir sorusuyla ilgili esprili konuşan Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, “Bazı durumlarda ebeveynler arası tatlı çatışmalara neden olabilir. Çünkü bir halk inanışına göre kellik, anne ve ailesinden miras alındığı şeklinde bir inanış vardır. Fakat inanışın aksine, durum her iki ebeveynin de katkıda bulunduğu genlere bağlıdır” dedi.

Semptomlar

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, kalıtsal tipte kelliğin genellikle saçın incelmesiyle başladığını belirterek, “Kafa derisinin bazı kısımlarında tamamen saçın dökülmesine doğru ilerler. Yastıktaki, küvetteki, fırçadaki yahut yerdeki tüyler, saç dökülmesinin belirtileridir. Bir kişinin ortalama günde 100 tel saç kaybettiği söylenir, ancak ciddi bir hastalıklar ve tedavilerinde, doğum sonrası gibi belirli koşullarda saç dökülmelerinde artış görülür. Erkeklerde saç dökülmesi en bilinen şekliyle şakaklarda başlar ve “ M” şeklinde yanları da içine alarak ilerler. En ileri aşamada, saçlı derinin yan ve arka tarafından kenar şeklinde bir saç kalır” diye konuştu.

Teşhis ve tedavi nasıl olur?

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, genetik saç dökülmesinin önlenmesi konusunda öncelikle ebeveynlerinin özgeçmişinin sorgulanması gerektiğini belirterek, “Bu çoğu erkek için genelde teşhis için yeterlidir. Tedaviye başlanmazsa her geçen gün kellik artacaktır. Bunun için öncelikle uzman bir doktorun yardımıdır” dedi.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi önlemleri nelerdir?

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, “Doktorunuz saç dökülmenizin genetik olduğu sonucuna vardığında size; minoksidil veya finasterin vererek saç dökülmenizin yavaşlamasını sağlamaya çalışacaktır. Minoksidil hem erkek hem de kadınlarca kullanılabilmekteyken finasterid sadece erkekler tarafından kullanılır. Günde iki üç kez saç derisine uygulanır. Kişiye göre toparlanma ve saçın uzama hızı değişiklik gösterir. Bu arada; Minoksidili ömür boyu kullanmak zorunda kalabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim, çünkü kullanıldığı sürede saçları tutan bir işleyişi vardır” diye konuştu.

Genetik saç dökülmesinde çeşitli ilaçlar ve cerrahi kullanılan yöntemler arasında bulunuyor.
Erkeklerde genetik saç dökülmesi konusunda çeşitli ilaçlar ve cerrahi yöntemler kullanılıyor.

Finasteride ise; vücutta testosteronun saç büyümesini etkileyen türünün oluşmasını engelleyen ve reçeteyle satılan bir ilaç olduğunu söyleyerek ekledi: “Araştırmalar, finasteridin genetik kellik yaşayan erkeklerin % 99’una kadar saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu ve 2/3 oranında yeni saç büyümesi yarattığını göstermektedir. Minoksidilde olduğu gibi bu ilacın da faydası, kesildiğinde kaybolur. Ayrıca ilacın yan etkisi olarak; az sayıda da olsa erkeklerde cinsel işlev zorluğu yaşadığı saptanmıştır. Finasteride kadınlarda saç dökülmesini önlemiyor. Ayrıca doğum kusurlarına neden olabilme riski var, hamile kalma ihtimali olan yahut niyetli olan hiçbir kadın tarafından kullanılmamalıdır! Bununla birlikte, yüksek erkeklik hormonu seviyelerine sahip, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan az sayıdaki kadına da yardımcı olabilmektedir.”

Diğer sebepler nelerdir?

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, “Bazı insanlarda saç dökülmesine düzleştirme, boyama gibi aşırı derece kozmetik işlem, sıkı örgü, sürekli bağlama gibi saç stilleri veya saç çekme, kaş bıyık kopartma isteği gibi psikolojik temelli şeyler neden olabilir. Bunlar kalıtsal tipte kelliğe neden olmasalar da saç dökülmesine katkıda bulunabilirler. Erkeklerde genetik saç dökülmesi önlemleri için bu istemsiz yahut bilinçsiz işlemlere, eylemlere bir son verilmesi halinde saç dökülmesi aza indirgenebilir” dedi.

İlaçların dışındaki yöntemler

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo, “Minoksidilde ve finasterid saç dökülmesini önleyebilir ve yeni saç büyümesini destekleyebilir fakat bu etki, kişiden kişiye farklılık da gösterir. Hiçbir çözüm alınamazsa da şu yöntemlere başvurulabilir:

Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl önlenir sorunuza umarım yeterince yanıt alabilmişsinizdir. Bu arada önemli bir hususa daha değinmeden geçmek olmayacak: Bazı merdiven altı saç derisi tedavilerinin tahrişe veya ciddi zararlara yol açıp ve saç dökülmesini kötüleştirebileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın” diye konuştu.

 

Önemli not: Haberde geçen ilaç isimleri sadece bilgi amaçlıdır. İlaç kullanımlarını doktorunuza danışın!

Kaynaklar:

Saç Ekimi Uzmanı Dr. Mesut Tomo

Türk Dermatoloji Derneği

“Erkeklerde genetik saç dökülmesi tedavisi nedir” başlıklı haberimizin yanı sıra diğer Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

 

YouTube video player

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version