İş yerinde gürültü işitme kaybı nedeni

İstenmeyen ses olarak nitelendirilen gürültü, iş yeri çalışanlarını ve çevredeki insanların sağlığını da çevresel faktörlerden kaynaklı olarak olumsuz etkileyebiliyor.

 

Her yıl milyonlarca kişi, iş yerlerinde çalışırken maruz kaldığı gürültü nedeniyle işitme kaybı yaşayabiliyor. Şiddetli ses, maruz kalan kişileri çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ciddi anlamda olumsuz etkileyebiliyor. Tam da bu nedenle gürültü, fiziksel olarak görülemese de işitme duyumuz açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Uzmanlar bir çok hastalığın altında stres faktörünün olduğunu belirtir. Ancak stresin önemli nedenlerinden birisi de yine gürültüdür. Yani gürültü, doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan bir çok hastalığa sebep olabiliyor.

Ayrıca gürültü yüzünden çalışma ortamındaki bazı tehlikeli sesler duyulamayabilir ve dolaylı olarak da iş kazalarına neden olabilir. Örneğin araç kornaları veya makine ikaz seslerini duyamayan çalışanlar, çalıştıkları yerlere göre çeşitli iş kazaları geçirebilir.

İşitme sistemi, genel anlamda belirli bir ses çevresi ve şiddetteki ses aralığına cevap verecek şekilde organize oluyor. Bu nedenle de uzun süren yüksek şiddetteki seslerin, işitme sistemine kalıcı hasar verebildiğinin söyleyen  Odyolog Doktor Bahtiyar Çelikgün konuyla ilgili uyarılarda bulundu:

Aşırı sese maruz kalmak

“Bu tür durumlarda çınlamanın ve kalıcı işitme kaybının yaşanması mümkün. İşitme kaybının en sık görülen sebeplerinden biri aşırı derecede sese maruz kalmak. Bu noktada maruz kalınan sesin frekansı, şiddeti ve süresi oldukça önemli. Özellikle marangozluk gibi sürekli yüksek sesli makinelere maruz kalan bireyler, yüksek sesle üretim yapan fabrika çalışanları ve yine yüksek sesle müzik yapan eğlence merkezi çalışanları işitme kaybı riski taşıyor.”

Diş hekimlerinin ekipmanları

Genetik faktörler de işitme kaybında önemli bir etken olsa da özellikle iş yerlerindeki riskler çalışma ortamının şartlarından kaynaklanıyor. Odyolog Doktor Bahtiyar Çelikgün, “Örneğin diş hekimlerinin kullandıkları ekipmanların, yalnızca belirli yüksek frekansları etkilediği biliniyor. Bununla beraber, havaalanı yer hizmetinde çalışanlar, marangozluk gibi çalışma alanı içerisinde sürekli yüksek sesli makinelere maruz kalan bireyler, yüksek sesle üretim yapan fabrika çalışanları ve yine yüksek sesle müzik yapan-çalan eğlence merkezi çalışanları da risk grubu arasında yer alıyor. Bu tür durumlarda, seslere maruz kalma süresi önemliyken, ani patlama gibi 140 dB’i geçen seslerde süreden ziyade patlama şiddeti önemli oluyor ve doğrudan işitmede kalıcı hasara neden olabiliyor” dedi.

Yüksek sesli müzik çift taraflı tehdit 

Gürültü kaynaklı işitme kaybına neden olan bir diğer önemli konunun ise yüksek sesli müzik dinleme alışkanlığı olduğunu hatırlatan Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, “Gençler arasında popüler olan yüksek sesle müzik dinleme alışkanlığı, keyifli olduğu kadar riskler içeren bir hobi. Özellikle kulağı tamamen tıkayan kulaklıkların, kulak kanalındaki ses basıncını daha da artırması, kulak sağlığı da riske atıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar da yüksek seste uzun süre müzik dinlemenin, çınlama ve kalıcı türde işitme kaybına yol açabileceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Yüksek müzik hem müzisyenleri hem de mekandaki kişileri tehdit ediyor.
Yüksek sesli müzik, hem müzisyenleri hem de mekandaki kişileri tehdit ediyor.

Müzisyenler de sorun yaşayabilir

Dinleyiciler kadar müzisyenlerin de işitme kaybı riski altında olduğunu hatırlatan Doktor Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, “Örneğin, bu konuda yapılan araştırmalara göre klasik müzik ile ilgilenen müzisyenlerin yaklaşık olarak yarısında işitme becerilerinde farklı şiddetlerde değişen oranda azalma olduğu görülüyor. Bu nedenle, yüksek sesli ortamlarda çalışan, uzun süre kulaklık ile müzik dinleyen, çok yüksek olmasa bile sürekli belirli seslere maruz kalan ve profesyonel olarak müzik ile ilgilenen bireylerin ilerleyen yıllarda işitme kaybında sorun yaşamaması için işitme kontrollerini düzenli yaptırmaları öneriliyor” diye konuştu.

İş yerinde yüksek sesin sağlığa etkileri

İşitme kaybı belirtileri

İş yerinde maruz kalınan yüksek sesin sağlık için zararlı olup olmadığını anlamak için en iyi yöntem uzman bir doktora muayene olmaktır elbette. Ancak bazı belirtiler iş yerindeki yüksek sesten kaynaklı bir işitme sorununuz olduğuna işaret edebilir.

 

Kaynak:

Doktor Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün

Türkiye Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği

Diğer Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

YouTube video player

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version