Karadutun faydalarını biliyor musunuz? İşte 5 önemli faydası

Bahar dönemi geldiğinde dallarındaki renkleriyle hoş bir görsellik oluşturan karadutun faydaları hayli fazladır. Geçmiş dönemden günümüze dek uzanan birçok hastalığa tedavi olarak kullanılan karadut meyvesi, özellikle de bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerindendir. Öyle ki bağışıklığı güçlendiren ve kesinlikle kolesterol içermeyen bu meyvenin faydaları hakkında Diyet ve Beslenme Uzmanı Esra Şahin önemli bilgiler aktardı.

karadutun faydalari - Karadutun faydalarını biliyor musunuz? İşte 5 önemli faydası - Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Güncel Bilgi - Karadut pekmezi faydaları itibariyle dut meyvesiyle aynı besin değerlerine sahiptir. Aynı şekilde bu açıklama karadut şurubu faydaları, karadut suyu faydaları için de geçerlidir.

Bahar dönemi geldiğinde dallarındaki renkleriyle hoş bir görsellik oluşturan karadutun faydaları hayli fazladır. Geçmiş dönemden günümüze dek uzanan birçok hastalığa tedavi olarak kullanılan karadut meyvesi, özellikle de bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerindendir. Öyle ki bağışıklığı güçlendiren ve kesinlikle kolesterol içermeyen karadutun faydaları hakkında Diyet ve Beslenme Uzmanı Esra Şahin önemli bilgiler aktardı.

Karadut faydaları bakımından şifalı denebilecek özel meyveler arasında yer alır. Bahar aylarında dalları rengiyle süsleyen bu özel meyvenin faydaları da saymakla bitmez. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve çok daha sağlıklı bir cilde kavuşabilmeniz açısından da faydalı bir meyve. Ayrıca sayısız hastalığa karşı bir koruma kalkanı oluşturan karadut tüketerek düzenli bir kilo verme imkanı da bulabilirsiniz. Bu hususta da karadutun yani siyah dutun faydalarına şöyle göz atabiliriz: 

1. Hızlı kilo vermeyi sağlar

Karadutta 100 gramında sadece 44 Kcal bulunmaktadır. Yaz meyveleri arasında harika bir düşük kaloriye sahiptir. Meyve şekerinin düşük olması da kan şekerinin stabil kalmasını destekler. Bu yüzden de içeriğindeki yüksek seviyedeki lif sayesinde kabızlık önlenir. Ayrıca sindirim sisteminin de sağlıklı bir biçimde çalışması desteklenir. Bu hususta kilo verme amacında olanlar açısından karadutun düzenli kullanımı önemli bir destek almanızı sağlayacaktır.

2. Hastalıklara karşı savaş açar

Karadutun 100 gramında yaklaşık olarak 10 miligram C vitamini yer almaktadır. C vitamini bütün virüs ve bakterilerden korunmak açısından en önemli silahların başında gelir. Bu sebepten de karadutun yaz aylarıyla birlikte bağışıklığımızı korumak açısından en büyük C vitamini kaynağı olacağını belirtelim. Ayrıca bu meyve diyabeti önler ve kansızlığın da giderilmesini sağlar.

3. Gençleştirir ve güzelleştirir

Karadutun içeriğinde bulunan C vitamini ve demir, halsizliği doğrudan gidermektedir. Ayrıca cildin yumuşak ve pürüzsüz bir şekilde parlamasını sağlar. Karaduta mor – kara rengi veren flavonoidler de yaşlanmayı önleyen bir güce sahip olmaktadır. Karadutun içerisindeki kalsiyum sayesinde ağız ve diş sağlığını koruma açısından da çok önemli etkiler elde edebilirsiniz.

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Karadutun faydaları nelerdir? İşte karadut özü faydaları

4. Antioksidan içeriğiyle kanseri önler

Karadutun faydaları arasında vücudu birçok kanser türüne karşı koruma etkisi de var. Aynı zamanda da var olan hastalıkların iyileşmesinde de desteği çok fazla. Güçlü bir antioksidan özelliği gösteriyor ve damarlarımızı tıkayabilecek olan serbest radikallere karşı mücadele edebiliyor. Böylece kanın vücudumuzda rahat bir şekilde dolaşması mümkün olmakta. Bu açıdan da antioksidan özelliğiyle olası kanser hastalıklarının önüne geçebilmektedir.

5. Kolesterolü yok eder ve kalp sağlığımızı korur

Karadut kolesterol içeriği olarak 0’dır. Lif içeriğinin yüksek, şeker oranının oldukça düşük olması sayesinde de kan yağları oluşumunu engeller. İçeriğindeki A, B, C, E ve K vitaminleri de kan kolesterol seviyesini düzenlemektedir. Böylece kan basıncı da dengelenmiş olur. Pıhtılaşmasının önüne geçilir. Bu da kalp krizi ve felç gibi ciddi kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçer. Bu açıdan da olabildiğince önemli ve katkılı bir meyve diyebiliriz karadut için.

Besin Değeri 100 Gramında % Günlük Değer *
Kalori 44 kcal % 2.1
Karbonhidrat 8 g % 2.6
Lif 2 g % 6.3
Protein 1 g % 2.6
Yağ 0 g % 0.0
Kolesterol 0 mg % 0.0
Sodyum 2 g % 83.3
A Vitamini 2 IU % 0.0
C Vitamini 10 mg % 16.7
Potasyum 260 mg % 7.4
Kalsiyum 36 mg % 3.6
Demir 2 mg % 11.1
Aşağıdaki bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiştir.

Kara dut pekmezi faydaları neler? 

Karadut pekmezi faydaları itibariyle dut meyvesiyle aynı besin değerlerine sahiptir. Aynı şekilde bu açıklama karadut şurubu faydaları, karadut suyu faydaları için de geçerlidir.

Yalnızca şekerli bir gıda yüksek olduğu için özellikle diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir. En doğru tüketim miktarını öğrenmek için doktora danışmakta fayda var.

Dut yaprağının faydaları nelerdir?

Dut yaprağı çayı faydaları itibariyle öne çıksa da suyu gargara gibi yöntemlerle de kullanılabilir. Dut yaprağı faydalarına gelince…

 

Kaynaklar:

Diyet ve Beslenme Uzmanı Esra Şahin

Diyetisyen Dilara Koçak

Beyhekim Gıda, Beslenme ve Sağlık Derneği

Beslenme ve Diyet Dergisi

Diğer Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

Exit mobile version