Evlendiğinizde kilo almamak için altın değerinde 10 tavsiye

Yapılan araştırmalara göre yeni evli çiftler ilk yıllarında kilo almaya yatkın. Bu hataya düşmemek için dikkat etmeniz gereken on öneriyi listeledik.

saglikajandasi Evlendiginizde kilo almamak icin altin degerinde 10 tavsiye - Evlendiğinizde kilo almamak için altın değerinde 10 tavsiye - Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Güncel Bilgi - Kilo almamak için keşke kolay bir yol olsa ama aksine kimi yaşam değişiklikleri bile kilo kontrolünü kaybetmemize yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre yeni evli çiftler ilk yıllarında kilo almaya yatkın. Bu hataya düşmemek için dikkat etmeniz gereken on öneriyi listeledik.

Kilo almamak için keşke kolay bir yol olsa ama aksine kimi yaşam değişiklikleri bile kilo kontrolünü kaybetmemize yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre yeni evli çiftler ilk yıllarında kilo almaya yatkın. Bu hataya düşmemek için dikkat etmeniz gereken on öneriyi listeledik.

Neredeyse iki yıldır içinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisi hem hareketlerimizi kısıtlayarak hem de beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek kilo alımını hızlandırdı. Düğün yasaklarının kalkmasıyla evliliklerini erteleyen pek çok çift soluğu nikah dairelerinde alırken, bu süreçte zayıf ve fit görünmeye imkan vermeyen fazla kilolar can sıkabiliyor. Ama yeni evli çiftlerin dikkat etmesi gereken başka bir konu var: Eğer beslenme alışkanlıklarına özellikle ilk yıl dikkat edilmezse, kurtulmaya çalışılan kilolara yenileri de eklenebiliyor!Peki kilo almamak için ne yapmalı?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu “Araştırmalar evliliğin ilk yılında ortalama iki, devamında ise bekarlığa göre altı ya da yedi kilo alınabildiğini göstermiştir. Bu değişimin sebebi olarak, öğün porsiyonların artması, verilen davetler, çay sohbetlerine eklenen tatlılar, dışarıdan söylenen yemekler ve yeterli egzersizin yapılmaması sayılabilir” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, evlenince kilo almamak için 10 altın tavsiyeyi sıralarken önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.  

Birlikte egzersiz yapın

Sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam için egzersiz vazgeçilmez. Yeni hayatınıza uyum sağlarken egzersizi de rutininize almayı unutmayın. Birlikte yapabileceğiniz, yaparken iki tarafın da kendisini rahat hissedebileceği ve sürdürebileceğiniz egzersiz türlerini deneyin. Örneğin; yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yüzmek veya ip atlamak gibi. Sevdiğiniz egzersiz türünü kararlaştırdıktan sonra geriye, gün içerisinde sadece 30 dakika ayırmak kalıyor.

Büyük tabaklar yerine küçük tabaklar tercih edin

Aile olmanın verdiği heyecan ve mutluluk yeni evli çiftleri hem günlük yemek rutinlerinde hem de davet yemeklerinde aşırıya kaçmasına sebep olabiliyor. Durum böyle olunca fark edilmeden kilolar da artabiliyor. Bu durumu yaşamamak adına yemeklerinizin sağlıklı olmasına ve büyük tabaklar yerine daha küçük tabaklarda servis yapmaya özen gösterin. Tatlı tercihlerinizi ise meyveli keşkül gibi hafif tatlılardan yana kullanın. 

Kilo almamak için su tüketimini ihmal etmeyin

Akşam vakitlerinde çay ve kahve tüketimi toplumunun genelinde olduğu gibi yeni evli çiftlerde de yaygın. Burada dikkat edilmesi gereken önemli iki nokta bulunuyor. Birincisi kave çayın şekersiz olarak tüketilmesi. Diğer önemli nokta ise çay ve kahvenin vücuttan atabileceği suyun yerine koyulması. Bundan dolayı ne kadar çay ve kahve içilirse o kadar su içilmeli, yaz aylarında kg başına 35 – 40 ml su tüketiminin sağlanmasına özen gösterilmeli.

Hatır için yemek yemeyin

“Evlilik sana yaramış” cümlesini her yeni evli çift en az bir kez duymuştur. Bu cümlenin altında eşinizin size iyi baktığı anlamı yatar ve iyi bakmak düşüncesi de genellikle yemek ile ilişkilendirilir. Kadın erkek fark etmeksizin yemeklerinizde eşinize biraz daha fazla yemesi için ısrar etmeyin. “Hatırım için ye” veya “yemiyorsun beni sevmiyorsun” tarzında cümleler sarf etmeyin veya ihtiyacınızdan fazla yemeği ” yemezsem ayıp olur” düşüncesi ile tok olsanız dahi yemeyin. Bu direnişi kilo almamak için hanenize yazılacak artı puan olarak görün.

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Kilo almamak için abur cuburdan uzak durun.

Abur cubur yerine kuruyemiş tercih edin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu “Günün yorgunluğunu atmak ve rahatlamak için yemek sonrası çay bir çoğumuzun vazgeçilmezi. Çayın yanına tatlı bir şeyler olsun, tek başına çay olmuyor deyip bir de devreye hamur işleri veya paketli gıda tüketimi de girince işler iyice bozulabilir. Tüketilen paketli gıdaların içerisindeki şeker, hamur işlerinin yapısındaki rafine karbonhidratlar; bel bölgesinin yağlanmasına, kilonun artmasına ve bunların sonucunda da insülin direncinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bundan dolayı çayın yanına abur cubur değil, küçük miktarlarda çiğ kuruyemiş / kuru meyve atıştırmalıkları eklenebilir. Çaylar da siyah çay yerine şeker içermeyen meyve aromalı bitki çayı olarak tercih edilebilir. Bu sayede kilo almamak için küçük ama etkili bir adım atılmış olur” diyor. 

Kilo almamak için öğün değerlerinizi takip edin

Günlük rutinler arasında bir de akşam ne pişirsek diye düşünmek en zor olanı. Bu stresi yaşamamak için haftalık menü planlaması yapmak en güzel çözüm. Öncelikle dolabınızda, buzluğunuzda neler var? Son tüketim tarihi yaklaşan ürünler var mı? Bunları not edin ve gelecek hafta menüsünde önceliği bunlara verin. Eldeki ürünlerle menü planlarken, aynı malzemeleri farklı günlerde kullanmayı deneyin. Örneğin; bezelyeden hem yemek hem de enginara iç yapmak gibi. Planlamaya devam ederken protein, sebze, karbonhidrat dengesini unutmayın.  

Hem bütçeniz hem de sağlınız için tok karnına alışveriş yapın

Alışverişe kesinlikle tok gidin. Yapılan çalışmalar; aç bir şekilde yapılan alışverişlerde şeker oranı yüksek gıdaların alındığını net olarak kanıtlamıştır. Evlendikten sonra gerek sağlıklı bir beslenme programı hazırlayabilmek, gerekse bütçenizi düzenlemek ve israfı önlemek için alışverişe çıkmadan önce liste yapmayı alışkanlık haline getirin. 

Gelecek hafta menüsüne göre eksikleri belirleyin, alınacakları sıralayın. Sıralamada sebze, meyve reyonuna öncelik verin, et-tavuk gibi ürünleri en sona bırakın, karbonhidrat grubunda sürekli olarak tam tahıllı ürünleri tercih edin. Alışverişinizi yaparken ihtiyacınız olmayan reyonlara girmemeye özen gösterin.

Yemek masasında geçirilen süreye dikkat!

Tüm günün koşturmacası bitip eve gelindiğinde, eşle beraber sohbet edilerek tüketilen akşam yemekleri farkında olmadan uzuyor. Ve sofrada kalınan süre arttıkça da masada bulunan yiyeceklerden atıştırma miktarı artıyor. Bundan dolayı akşam yemeği saatini ve süresini sınırlı tutmak, yemek sonrası sofrayı beraberce toplamak ve  sohbete, atıştırmalara maruz kalınmayacak bir ortamda devam etmek kilo almamak için etkili bir yol olabilir. 

Yemek siparişlerinizde bu kurala dikkat edin!

Evlilik iki taraf için de yeni bir düzen ve yeni sorumluluklar demek. Bundan dolayı alışmak ve bir rutin oluşturmak biraz zaman alabilir ki bu da gayet normal. İlk zamanlarda yemeklerin dışarıdan söylenme sıklığı fazlayken bu zamanla azalacaktır. Fakat ilk zamanlarda dahi tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

Dışarıdan fast food ürünler söylemek yerine, öncelik ev yemekleri yapan bir yer olmalıdır. Eğer öyle bir alternatifimiz yoksa yağsız ızgara et / tavuk / balık + salata / ızgara sebze kombinasyonu dışarıdan söylenebilecek en güzel sağlıklı alternatifler arasında. Yanında tüketeceğiniz sıvıların da şeker içermemesine özellikle dikkat edin. 

Kilo almamak için periyodik olarak tartılın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu “Mutluluk, huzur ve konfor alanına ulaşmış olmak, kişilerde rahatlamaya sebep olabiliyor. Bu rahatlama ile alınan kilolar çok uzun süre gözden kaçabilir. Bu kiloları fark etmek için  haftanın aynı günü, aynı tartıda, aynı kıyafetlerle, aynı saatte tartılın. Ve sonuçlarınızı not edin. Eğer üç hafta artmalar görüyorsanız artık harekete geçmenin vakti demektir. Çiftlerden sadece birisi kilo almış olsa dahi iki tarafın da yediklerine dikkat etmeye başlaması ve eşine destek olarak diyetine uymasına yardımcı olması önemli” diyor. 

 

Kaynaklar:

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu

Gıda ve Beslenme Derneği

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

Evlenince kilo almamak için tüyolar konulu yazımızı faydalı bulduysanız bu içerik de ilginizi çekebilir:

Zayıflamak için neler yapmalıyız? 21 etkili tavsiye!

 

 

Exit mobile version