Meme kanseri hakkındaki 7 yanlış bilgi

Meme kanseri sadece ülkemizde değil dünyada da kadınların en sık karşılaştığı kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Hatta her dört kanser teşhisinden birinin meme kanseri olduğu görülüyor. Bu da her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalandığı anlamına geliyor. Peki bu hastalıkla ilgili doğru sandığımız yanlışlar neler? 

meme kanseri - Meme kanseri hakkındaki 7 yanlış bilgi - Sağlık Haberleri - Sağlıkla İlgili Güncel Bilgi - Meme kanseri sadece ülkemizde değil dünyada da kadınların en sık karşılaştığı kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Hatta her dört kanser teşhisinden birinin meme kanseri olduğu görülüyor. Bu da her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalandığı anlamına geliyor. Peki bu hastalıkla ilgili doğru sandığımız yanlışlar neler? 

Meme kanseri sadece ülkemizde değil dünyada da kadınların en sık karşılaştığı kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Hatta her dört kanser teşhisinden birinin meme kanseri olduğu görülüyor. Bu da her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalandığı anlamına geliyor. Peki bu hastalıkla ilgili doğru sandığımız yanlışlar neler? 

Türkiye’de her sene ortalama 25 bin kadına meme kanseri tanısı konduğunu ve maalesef bu sayının giderek arttığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doçent Dr. Aykut Soyder, son 30 senedir meme kanserinde elde edilen başarılarda erken tanının diğer medikal gelişmeler kadar etkili olduğunu belirtiyor. 

20 yaşın üzerindeki her kadının her ay elle kendi meme muayenesi yapmasının önemine dikkat çeken Soyder, ayrıca şunları sıralıyor: “20 yaşından büyük kadınların düzenli bir şekilde yılda bir kez muayene

olması, 40-69 yaş aralığındaki kadınlarınsa meme muayenesi, meme ultrasonu ve mamografi kontrollerini aksatmamaları erken teşhiste çok önemli adımlar. Maalesef ki toplumumuzda meme kanseriyle ilgili doğru bilinen her yanlış erken tanıyı ve de buna bağlı olarak tedaviyi engellemede etkili.” Peki bu doğru bilinen yanlışlar neler? İşte Soyder’in konu hakkındaki uyarıları!

YANLIŞ BİLGİ: Ameliyat edilirse tümör vücuda yayılır 

DOĞRU BİLGİ: Uygun hasta seçiminden sonra yürütülen meme cerrahisi prosedürleri, tedavilerin yalnızca rutin bir kısmını oluşturuyor. Kanser hastasına erken evrede tanı konulmuşsa uygulanan en uygun medikal ve cerrahi tedavi sonrasında hastalık kür olarak kabul ediliyor.

YANLIŞ BİLGİ: Gençlerde göğüs kanseri görülmez  

DOĞRU BİLGİ: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önerileri kapsamında yapılan belirlemelere göre Türkiye’de meme kanseri için yıllık tarama yaşı

40 yaş ve üstü olarak belirlenmiş durumda. 40 yaşın altındaki kanser tanılama oranı tüm dünyada yüzde 5 civarında. Ancak bu oran Türkiye’de yüzde 16,6. Aradaki bu farkı, ülkemizdeki genç nüfus oranının yüksek olmasıyla açıklanabilir. Dolayısıyla 20 yaş üstündeki kadınların kendi kendine muayeneyi her ay düzenli olarak gerçekleştirmesi ve her yıl klinik değerlendirmeleri yaptırması kritik önem taşıyor. 

YANLIŞ BİLGİ: Hissedilen bir kitle yoksa, tetkik yaptırmaya da gerek yok 

DOĞRU BİLGİ: Tanı oranları içinde elle meme muayenesinde hissedilmeyen tümör varlığının yüzde 30’a tekabül ettiğini biliyor muydunuz? Dolayısıyla yıllık muayenede meme ultrasonu ve mamografi yani radyolojik değerlendirme mutlaka yer almalıdır. 

Meme kanseri

YANLIŞ BİLGİ: Ailede meme kanseri yoksa risk de yok 

DOĞRU BİLGİ: Teşhis

konulan hastaların yalnızca yüzde 5-10’u kalıtsal özellik gösteriyor. Türkiye’de meme kanseri teşhisi konulanların yüzde 15.8’ inin ailesinde meme kanseri öyküsü görülüyor. Ayrıca yüzde 3.3’ünde de over kanseri öyküsü bulunduğu görülüyor. 

YANLIŞ BİLGİ: İleri yaşlarda ameliyat olunmaz 

DOĞRU BİLGİ: Bu kanser üründeki tanı sıklığı aslında yaş ilerledikçe artıyor. Bugün 70 yaş ve üzerindeki meme kanseri teşhis oranı yüzde 30 civarında. Tıpkı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ileri yaştaki göğüs kanseri tanısı artıyor. Bu yönüyle önemli bir toplumsal sorun olduğu da söylenebilir. Bu yaş grubundaki hastalarda tedavi, hastanın yaşına değil hastalığın performansına göre belirleniyor. Eğer uygunsa cerrahi müdahale yapılırken uygun olmayan hastalarda medikal tedavi tercih ediliyor. 

YANLIŞ BİLGİ: Ameliyat olduktan sonra başka tedaviye gerek kalmaz 

DOĞRU BİLGİ: Meme kanseri teşhisinde tedavi olarak uygulanan cerrahi uygulamalar, tüm tedavinin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Yani diğer tıbbi tedaviler (kemoterapi & hormonoterapi) ve radyoterapi ile ameliyat sonrası tedavi bütünlüğü sağlanıyor ve başarı oranları yükseltiliyor. 

YANLIŞ BİLGİ: Tedavi için memenin tamamının alınması gerekir 

DOĞRU BİLGİ: Meme kanseri tedavilerindeki cerrahi operasyonlarda her zaman tüm memenin alınmasına gerek kalmıyor. Meme koruyucu cerrahi ile sadece bir kısmı alınabiliyor ve Türkiye’de bu tekniğin uygulama oranı yüzde 70’in üzerinde. Onkoplastik cerrahi teknikler de meme koruyucu cerrahi oranlarını ve de güvenliğini artırıyor.

 

Kaynaklar: 

Genel Cerrahi Uzmanı Doçent Dr. Aykut Soyder

Meme Sağlığı Derneği

Türkiye Meme Vakfı

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

 

 

 

Exit mobile version