Rahim ağzı kanseri belirtilerinden korunmak için 8 öneri

Rahim ağzı kanseri belirtileri, kadınlarda en sık görülen kanserler arasında yer alıyor ve her geçen gün artış gösteriyor. Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Veysel Şal, HPV aşılarıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Rahim ağzı kanseri belirtileri, kadınlarda en sık görülen kanserler arasında yer alıyor ve her geçen gün artış gösteriyor. Rahim ağzı kanserinin erken dönemde belirti vermemesi ve yavaş gelişmesi sebebiyle rutin tarama programları bu hastalıkla etkin mücadele açısından büyük önem taşıyor. Cinsel yolla bulaşan Human Papiloma Virüsün (HPV) neden olduğu rahim ağzı kanserinden korunmak için HPV aşısı yapılması gerekiyor. Ancak toplumda HPV aşılarıyla ilgili yanlış bilgiler, aşı konusunda gereken özenin gösterilmemesine ve hastalığın yaygınlaşmasına yol açabiliyor.

Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Veysel Şal, rahim ağzı kanseri belirtileri ve HPV aşılarıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Erkeklerde de kansere neden oluyor

Her yıl yaklaşık 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konulmaktadır. Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan ve rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümünden sorumlu olan HPV, kadınlarda genellikle çok belirti göstermez ve oldukça bulaşıcıdır. Çoğu kadın, hayatının bir döneminde karşılaştığı HPV virüsünü kendi vücut savunma sisteminin yardımı ile yener. Bazı HPV virüsleri ise bu savunma sisteminden güçlü çıkar ve rahim ağzı kanseri belirtilerine neden olabilir.  Erkeklerde ise ağız, yutak, anüs ve penis kanseri ile genital bölgede siğillere neden olmaktadır.

Daha önce geçirmiş olmanız tekrar yakalanmayacağınız anlamına gelmiyor

HPV virüsü kaybolup yeniden bulaşabilen bir virüstür. HPV geçirdikten sonra bağışıklık oranları maalesef yüksek değildir. Bu nedenle korunma önlemleri arasında aşı önemli bir yer tutmaktadır.

HPV aşıları hakkında bilmeniz gereken 13 gerçek

rahim ağzı kanseri hakkında bilinmesi gerekenler
rahim ağzı kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Rahim ağzı kanseri belirtilerinden korunmak için;

 

Kaynaklar

Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Veysel Şal

TÜRK KANSER DERNEĞİ

“Rahim ağzı kanseri belirtilerinden korunmak için 8 öneri” başlıklı içeriğimizin yanı sıra diğer  Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

YouTube video player

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version