Sindirim sistemini güçlendiren 10 besin

Sindirim sistemi ne kadar sağlıklıysa bağışıklık sistemi de o kadar güçlü! Salgın döneminde güçlü bir bağışıklık sistemi çok büyük önem taşıyor. Bağışıklığın bağırsaklar üzerinden başladığı göz önüne alındığında, güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudumuzu dışarıdan gelen tehditlere karşı korumak önemli.

Sindirim sistemi ne kadar sağlıklıysa bağışıklık sistemi de o kadar güçlü! Salgın döneminde güçlü bir bağışıklık sistemi çok büyük önem taşıyor. Bağışıklığın bağırsaklar üzerinden başladığı göz önüne alındığında, güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudumuzu dışarıdan gelen tehditlere karşı korumak önemli.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik, vücudumuzun dışarıdan gelen zararlı migroorganizmalara karşı ilk savunma hattı olan sindirim sistemi mikyobiotasının önemli bir rol oynadığını belirtti. Keza vücudumuzda bulunan mikoorganimzaların yüzde 95’inin bağırsaklarımızda yaşadığını vurgulayan Çelik, bağışıklık sistemi hücrelerimizin de yüzde 70’inin bağırsaklarımızda yer aldığını belirtiyor.

Bu hususta bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve stres gibi etmenlerin bağırsağa faydalı bakterilerin azalmasına, zararlı bakterilerin ise çoğalmasına yol açmaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bağırsağın sağlığını dengede tutmak çok önemlidir. Dolayısıyla bazı bağırsak dostu bakterilerin artması için bu 10 önemli besini tüketmenizi öneririz.

Kefir

Kefirin yararları saymakla bitmez. Probiyotik bakteri içeren bu ürünün tüketimi sayesinde bağırsak mikrobiyotası düzenlenir ve toksik maddelerin geri emilimi engellenir. Günde en az 1 su bardağı şekersiz kefir tüketiminde yarar var. Gaz ve şişkinlik problemleri yaşayanlar için de laktozsuz kefiri öneririz.

Yoğurt

Yoğurtun probiyotik kapasitesi değişkenlik gösterse de kefir gibi fermente bir gıdadır. Bağırsak mikrobiyotasını düzenler ve sindirim sağlığını geliştirerek bağırsağı destekler. Süt ürünlerine eğer ki alerjiniz yoksa günde en az 2 kase yoğurt tüketmelisiniz.

Probiyotik lahana turşusu

Probiyoyik lahana turşusunun içermiş olduğu yararlı bakteriler sayesinde bağırsak mikrobiyatası korunur. Bununla birlikte de yüksek lif içeriği ve dışkının bağırsaktan geçişi de hızlanır. Böyle detaylar bu turşunun bağırsak sindirim sistemine ne denli etki edip yarar sağladığını da göstermiş oluyor.

Enginar

Enginarın içermiş olduğu pek çok vitamin ve mineraller sayesinde yüksek lif yapısı bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmalar için iyi bir beslenme kaynağı oluşturuyor. Bağırsak sağlığının sürdürülmesi açısından istikrar sağlayan bir besindir enginar. Bu sebepten de sindirim sistemindeki hareketler düzenlenir ve dışkı hacminde artış gözlenir.

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Sindirim sistemini güçlendiren 10 besin
Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Sindirim sistemini güçlendiren 10 besin

Hindiba kökü

Hindiba kökü, ince bağırsakta sindirimi olmadan kalın bağırsağa geçen ve bu bölgede yaşayan bakteriler için besin kaynağı olarak bilinen inülini yüksek miktarda bulundurur. Bu noktada da probiyotik kaynaklar arasında yer alır.

Elma

Elma içeriği çözünür liften zenginleşen bir gıdaya sahiptir. Bu da bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine önemli katkılar oluşturur. Yani bağırsak mikrobiyatası desteklenir. Lif içeriği yüksek olduğu için kabuklu bir biçimde tüketildiği zaman lif oranında artış gözlenir. Günlük beslenme planınız doğrultusunda da her gün 1 elma yemekte yarar görülmektedir.

Kuru Baklagiller

Kurubaklagiller içerisinde bulundurdukları lif sayesinde bağırsak hareketlerini arttırır ve yükseltir. Sindirilmiş besin artıklarının kalın bağırsaktan geçişini hızlandırarak zararlı bakteri oluşumunun önüne geçer. Nohut, fasulye, mercimek gibi besinlerin düzenli tüketilmesinde yarar vardır.

Avakado

Avakadonun faydaları saymakla bitmez. Mg ve E vitaminden zengin lif içeriği yüksek bir besindir. Kabızlığın önüne geçer. Sindirim sistemini düzenler ve bağırsak sağlığının sürdürülmesinde önemli rolü vardır. Fakat yağ içeriği yüksek olduğu için fazla tüketimden kaçınılmalıdır.

Ceviz

Cevizin prebiyotik özelliğiyle yararlı bağırsak bakterilerine iyi bir besin kaynağı oluşturduğunu bilin. Bu bakterilerin sayı olarak artışını sağlamaktadır. Günlük beslenmenizde de 2 tam ceviz tüketimini muhakkak yapmalısınız.

Yeşil Çay

Yeşil çayın bağırsak mukozasının daha güçlü olmasını destekleyen bir yapısı var. İçeriğindeki polifenoller sayesinde de antinflamatuar etki yapmakta ve bağırsakta zararlı mikroorganizmaların artışı sonucu olumsuz etkilenecek bağırsak mikrobiyatasını düzenler. Bu özelliği için günde en az 1 ya da 2 fincan yeşil çay tüketimi gerçekleştirmelisiniz.

 

Kaynaklar:

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik

Beslenme ve Diyet Dergisi

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

YouTube video player

 

Exit mobile version