Tüp bebek tedavisinde önemli gelişmeler

Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal, çiftlerin yüzde 15'inin tüp bebek merkezlerine başvurduğunu belirtiyor. Peki tüp bebek tedavisiyle ilgili en güncel veriler neler?

Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal, çiftlerin yüzde 15’inin tüp bebek merkezlerine başvurduğunu belirtiyor. Peki tüp bebek tedavisiyle ilgili en güncel veriler neler?

Çiftlerin en büyük hayallerinden biri sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek. Çoğu dönemlerde de çiftler uzun uğraşlara maruz kalmadan bu önemli mutlu sona ulaşsalar da bazı dönemlerde herkes için kolay da olmayabilir. Bu noktada da ülkemizde bir sene içerisinde doğan bebeklerin yüzde 4 – 5’i tüp bebek tedavisi ile dünyaya geliyor. Ki bir senelik korunmasız ilişki olmasına rağmen gebe kalınmaması dolayısıyla tanımlaman kısırlık sebebiyle çiftlerin yüzde 15’i tüp bebek merkezilerine başvuruyor. Peki tüp bebek nasıl olur? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal, tüp bebek tedavisiyle alakalı güncel yöntemleri anlatıyor. 

Embriyoskop

Son dönemlerde en fazla kullanılan mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtaya sperm enjekte edildikten sonra embriyoları bulunduğu ortamdan dışarı çıkarmadan dakika dakika izleme olanapı sunan emriyoskop ile en sağlıklı embriyo seçilebilir. Böylece az sayıda embriyo aktarımı yapılacak ve yeterli embriyosu bulunanlarda da en doğu olanı seçme imkanı tanınır.

Embriyoların gelişiminde değerlendirme açısından dış ortama çok çıkarılmaz. Bu sayede de en az riskle uygun ortamlarında bırakılmaktadır. Gelişim hızları da sürekli kaydedilen embriyoların bilgisayarda görüntüleri ekipler tarafından izlenir. Bu da en iyi performansları göstermeyi sağlamaktadır. 

Hasta dostu tedavi protokolleri

Antagonist denilen protol sayesinde 8-9 günlük enjeksiyonu takiben yumurta toplama aşaması gelinmektedir. Ki diğer uygulamalar ile aynı başarı oranlarına da sahip olan bu uygulama da sıklıkla kullanılmaktadır. Hasta takibi her hastadan hastaya değişmektedir. Yeni olarak geliştirilen 7 gün etkili uyarıcı ilaçlar ile günlük enejeksiyonlar olarak değil de daha az enjeksiyonla uygulanabilir bir duruma geçmekte. Haftada bir yapılan enjeksiyonlar ve ağız yoluyla alınan ilaçlar sayesinde hastaların kullanıcı kadınların daha yüksek bir yaşam kalitesine ulaşması hedeflenir.

Embriyo dondurulması (Vitrifikasyon)

“Tüp bebek nasıl yapılır?” sorusuna cevap veren yöntemlerden biri de embriyo dondurulması. Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi sonrası geride kalan kaliteli embriyolar ailenin de izniyle birlikte ileri uygulamalarda da kullanılmak amacıyla dondurulur. Bu yöntem sayesinde dondurula embriyolar çok sağlıklı şekilde çözülüp iyi gebelik oranları sağlanır. Tüp bebek programına girmiş ve folıkül gelişimi için yumurtalık ilaçlar kullanan hastalar da zaten yumurtalıkların aşırı uyarılması durumunu geliştirmekte. Dondurulmuş embriyoların kullanımında yumurtalık ilaç kullanımı ve toplanması da zaten çifte maddi manevi yük getirir. Rahim içi zarı uygun kalınlığına ulaştığında da embriyolar çözülerek tedavi edilir. 

Doğurganlığın korunmasında seçenekler (Yumurta ve embriyo dondurulması)

Son senelerde genel olarak 40 yaş zeri dönemde meme kanseri sıkça karşılaşılan bir durum. Bu durum bir kadın veya erkeğin onkoloji tedavisiyle üreme hücrelerine zarar verebilir. Dolayısıyla da kendi hücreleri ile çocuk sahibi olma şansı azabilir. Son seneler fazlaca oosit yani yumurta hücresi ile dondurulmuş embriyo ve tedavisi tamamlanan, uzman onokologlar tarafından gebelik izni verilen hastalara embriyo transferi izni verilir. Bu sayede tüp bebek yöntemi uygulanabilir. 

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Tüp bebek nasıl yapılır?
Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Tüp bebek nasıl yapılır?

Preimplantasyon genetik tanı (PGT)

Genetik bilim alanında hızlı gelişmelerin yaşandığı açık bir gerçek. Tüp bebek aşamalarından biri olan PGT yöntemi ile sayesinde daha önce genetik hastalıklar sebebiyeti ile çocuklarını kaybeden, düşük yapan birçok aile çocuk sahibi olabilme imkanı arttı. Böyle bir teknik deneyimli bir embriyolog tarafından embriyoya kesinlikle zarar vermeden biyopsi uygulanmasıyla yapılmalıdır. 

Bu sayede de DNA dizilimleri bilinen genetik hastalıklar üzerinden tanı konulabilir. Akraba evlilikleri ile artan oranda oluşan gen hastalıklarının da tanısı yapılmaktadır. Bu hastalıklar arasında da hemofili, talasemi, sickle, anemi, Tay sach hastalıkları en fazla bilinendiri. İleri yaştaki kadınlarda da embriyonun normal bir görünümü olmasına rağmen artan kromozom anomali oranları saptandığı da bilinir. Bu olgunluklarda da PGT yapılması gebelik oranlarını artırır. Uzman bir tedavi süreci sayesinde de sizler daima verimli bir tedavi süreci oluşturabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

 

YouTube video player

 

 

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version