Turşu tüketirken bu 10 kurala dikkat!

Bağışıklık sisteminin güçlü olması her yaş grubundaki kişi için önemli. Bağışıklığı güçlendirmede büyük etkisi olan turşuya sofralarda mutlaka yer verilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, turşu tüketirken dikkat edilmesi gereken 10 kuralı anlattı.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması her yaş grubundaki kişi için önemli. Bağışıklığı güçlendirmede büyük etkisi olan turşuya sofralarda mutlaka yer verilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, turşu tüketirken dikkat edilmesi gereken 10 kuralı anlattı.

Faydalı bakterilerden ziyadesiyle zengin bu besin, başta barsak sağlığı olmak üzere bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde, metabolizmanın hızlanmasında ve kan şekerinin dengelenmesinde olumlu etki sağlıyor. Ayrıca kansere karşı koruyucu olduğuna dair de çalışmalar bulunuyor.

Tüm bu faydaları yanında bu besinin kurulması, saklanması ya da tüketilmesi esnasında yapılan kimi hatalar, yararlı bakterilerin değil de zararlı bakterilerin sayısını artırabiliyor ve sağlığı olumsuz etkiliyor. İşte bunların önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken 10 önemli kural! 

Turşu tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
Turşu tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Turşu kuracağınız besinleri seçerken…

Kullanacağınız sebze ve meyvelerin hasarsız, taze ve kaliteli olmasına özen gösterin. Şayet çürümeye ya da bozulmaya başlamış bir meyveden / sebzeden turlu yapmaya kalkarsanız turşunun doğal mekanizmasında gerekli yararlı bakterilerin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Aynı şekilde zararlı bakterilerin artmasına sebep olup gıda zehirlenmelerine yol açabilirsiniz.

Cam kavanozları tercih edin 

Kullanacağınız kabın plastik yerine cam olması önemli. Plastik malzemelerin  yapımında kullanılan kanserojen maddeler, turşuya da tesir edebilir. Bu nedenle sağlık için riskinin yanı sıra küresel ısınmayı artırmamak için olabildiğince plastik kullanımını minimuma indirmemiz gerekiyor. En iyi tercihin cam kap veya kavanozlar olduğunu unutmayın. 

Kullanacağınız besinlerin ve kavanozların temizliği önemli

Yapacağınız hazırlığın öncelikli adımlarından biri de kullanılacak sebze veya meyvelerin ve kavanozların iyice temizlenmiş olması! Sadece kavanoz da değil; kaşık, bıçak, kap ve kepçe gibi malzemelerin de iyi temizlenmesi şart. Fakat bu malzemelerde temizlik malzemesi kalıntısı da kalmamalı tabii. Bu kalıntılar sağlık için risk oluşturmakla birlikte turşudaki mayalanmanın oluşmasını da önler.

Musluk suyu yerine içme suyu koyun

Meyve ve sebzeleri koyacağınız tuzlu salamura suyunun temiz olması gerekiyor. Dolayısıyla güvenliğinden emin olmadığınız kaynaklardan alınmış ya da çok uzun süre beklemiş suları kullanmayın. Zira bunların içerisinde zararlı bakteriler bulunur ve turşu yapımında kullanmak tehlikelidir. Temiz olmayan suyla yapılanların içinde zararlı bakteriler çok daha fazla ve rahat üreyeceğinden gıda zehirlenmelerine neden olabilir. 

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Turşularla ilgili bilinmesi gerekenler
Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri: Turşularla ilgili bilinmesi gerekenler

Kararında tuz kullanın

Tuz vazgeçilmez bir unsur olsa da miktarını iyi ayarlamak gerekli. Turşunun oluşumunda yararlı bakterilerin üremesi ve zararlı bakterilerin önüne geçilmesi yeterli miktarda tuz kullanılmalı. Öyle ki az kullanıldığında turşuda yumuşama ve suyunda bulanıklaşma görülebilir. Aynı şekilde tuzu fazla olduğunda olgunlaşma süresi uzar ve tadı çok tuzlu gelir. Bu sebeple salamura suyunda 1 litre suya 80 gram tuz eklenmelidir. 

Kaya tuzu seçmenizde fayda var

Şayet turşunun yumuşaması istenmiyorsa tuz tercihini kaya tuzundan yana kullanmanızda fayda var. Sofra tuzu ile kurulanlar, kaya tuzu ile yapılmışlara oranla çok daha kısa sürede yumuşar. Kaya tuzu kullanıldığında ise bir önceki maddede belirttiğimiz gibi 1 litre suya 80 gram kaya tuzu eklemek yeterlidir.

Limon tuzu ve sirke ekleyin

Taze fasulye gibi asitliği az bir meyve veya sebzeyle yapacaksanız daha fazla tuz koymanız gerekecektir. Ama tuz oranı arttıkça sağlık da olumsuz etkileneceği için tuz yerine limon tuzu kullanarak da aynı etkiyi yaratmak mümkün. Turşu oluşumunda zararlı bakterilerin kontrolsüz üremesini önleyen sirke de yine kullanılacak güzel bir alternatiftir. 

Uygun ısı ve sürede bekletin

Kurma işleminden karanlıkta ve 18-20 derece sıcaklıkta bekletilmesi şart. Şayet 20 derece sıcaklığın üzerinde saklanırsa zararlı bakteriler hızla artabilir. 18 dereceden az bir sıcaklıkta saklanması kıvamında bir turşu oluşumunu önler. İdeal bekletme süresi ekseriyetle dört ila altı hafta aralığındadır.  

Beyaz tabaka oluşumunu takip edin

Peki bozuk turşu nasıl anlaşılır? Meyve ve sebzeler turşu oluşum esnasında mayalanmaya başladıktan sonra üst tarafta oluşan beyaz tabaka takip edilmeli. Görüldüğünde de anında alınması gerekir. Bu tabakanın hemen alınmaması durumunda küf oluşur ve bozulur. Şayet makul oranda tuz eklenmediyse ve / veya ideal sıcaklıkta saklanmadıysa beyaz tabaka görülmesi daha olasıdır.  

Tüketim miktarına dikkat!

Sağlığa yararları olduğu kadar tuzlu yapısı gereği fazla tüketimi de risklidir. İçeriğinde sodyum içeriği yüksek bir besin olduğu unutmamalı. Mesela beyaz lahananın 100 gramında 12 mg sodyum bulunur. 100 gram lahana turşusunda ise ortalama 300 mg sodyum yer alır. Dolayısıyla hipertansiyon hastası olanların, herhangi bir kalp & damar hastalığı olanların, kronik böbrek yetmezliği yaşayanların, sıklıkla ödem problemleri yaşayanların ya da mide sorunları olanların tüketimi sınırlandırması gerekir.

 

Kaynaklar:

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş

Beslenme ve Diyet Dergisi

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü

Sağlık Ajandası | Sağlık Haberleri için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz:

 

YouTube video player

 

İçerik Sağlayıcı:

Exit mobile version